Taiwanese words from Japanese: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 177: | Line 177: | ||
|- | |- | ||
| [[khimofciq]]||kimochi||気持ち||きもち||emotion/mood | | [[khimofciq]]||kimochi||気持ち||きもち||emotion/mood | ||
|- | |||
| [[asaflix]]||assari || ||あっさり ||straightforward/clear cut | |||
|- | |- | ||
| | | |