Taiwanese words from Japanese: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 147: | Line 147: | ||
|- | |- | ||
| [[zunafmiq]]||tsunami||津波/津浪||つなみ||tsunami | | [[zunafmiq]]||tsunami||津波/津浪||つなみ||tsunami | ||
|- | |||
| [[khimofciq]]||kimochi||気持ち||きもち||emotion/mood | |||
|- | |- | ||
| | | |