44,975
edits
(class="wikitable") |
mNo edit summary |
||
(21 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
'''List of Country Names in [[MTL]]''' | '''List of Country Names in [[MTL]]''' | ||
{| | {| class="wikitable sortable" | ||
| [[ | ! MTL || English | ||
|- | |||
| [[Ankølar]]||Angola | |||
|- | |- | ||
| [[Anykiblixaf]]||Algeria | | [[Anykiblixaf]]||Algeria | ||
Line 16: | Line 18: | ||
| [[Bykog Samoa]]||American Samoa | | [[Bykog Samoa]]||American Samoa | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Czechoslovakia]]||Czechoslovakia | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Lienhap Ongkog]]|| United Kingdom | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Loxseaf]] / Gøløsw||Russia | ||
|- | |- | ||
| [[Haytoe]]||Haiti | | [[Haytoe]]||Haiti | ||
Line 31: | Line 31: | ||
|- | |- | ||
| [[Hionggeli]]||Hungary | | [[Hionggeli]]||Hungary | ||
|- | |- | ||
| [[Hoatkog]]||France | | [[Hoatkog]]||France | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Hølaan]]||Holland/the Netherlands | ||
|- | |- | ||
| [[Huilibpyn]]||the Philippines | | [[Huilibpyn]]||the Philippines | ||
Line 44: | Line 42: | ||
| [[Iabmngg]]||Yemen | | [[Iabmngg]]||Yemen | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Ytaixli]]||Italy | ||
|- | |- | ||
| [[Ilafkheg]]||Iraq | | [[Ilafkheg]]||Iraq | ||
Line 52: | Line 48: | ||
| [[Ilafng]]||Iran | | [[Ilafng]]||Iran | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Iøhtvoax]]||Jordan | ||
|- | |||
| [[Irnnii]]||Indonesia | |||
|- | |- | ||
| [[Irnto]]||India | | [[Irnto]]||India | ||
Line 62: | Line 60: | ||
| [[Kanaftai]]||Canada/Canadian | | [[Kanaftai]]||Canada/Canadian | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Khøuitek]]||Kuwait | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Koantør]]||Guam (U.S. Pacific island) | ||
|- | |- | ||
| [[Koatoexbeflar]]||Guatemala | | [[Koatoexbeflar]]||Guatemala | ||
Line 70: | Line 68: | ||
| [[Kofpaf]]||Cuba | | [[Kofpaf]]||Cuba | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Kølunpyaf]]||Colombia | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[kuntør]]||group of islands/archipelago | ||
|- | |- | ||
| [[Kuylaixaf]]||Guinea | | [[Kuylaixaf]]||Guinea | ||
Line 80: | Line 78: | ||
| [[Lambyciw]]||South America | | [[Lambyciw]]||South America | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Lamhaan]]||South Korea | ||
|- | |- | ||
| [[Lamhuy]]||South Africa | | [[Lamhuy Kioxnghøkog]]||South Africa | ||
|- | |- | ||
| [[Liaukog]]||Laos | | [[Liaukog]]||Laos | ||
Line 90: | Line 88: | ||
| [[Lixpyaf]]||Libya | | [[Lixpyaf]]||Libya | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Losimpør]]||Luxembourg | ||
|- | |- | ||
| [[Loxseaf]]||Russia | | [[Loxseaf]]||Russia | ||
|- | |- | ||
| [[Maflaiseaf]]||Malaysia | | [[Maflaiseaf]]||Malaysia | ||
Line 100: | Line 96: | ||
| [[Mafli]]||Mali | | [[Mafli]]||Mali | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[mologkøf]]||Morocco | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Nigeria]]||Federal Republic of Nigeria | ||
|- | |- | ||
| [[Nikalafkoaf]]||Nicaragua | | [[Nikalafkoaf]]||Nicaragua | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Nipøqnie]]||Nepal | ||
|- | |- | ||
| [[Nouy]]||Norway | | [[Nouy]]||Norway | ||
Line 112: | Line 108: | ||
| [[Oadlaam]]||Vietnam | | [[Oadlaam]]||Vietnam | ||
|- | |- | ||
| [[Okheklaan]]||Ukraine | | [[Okheklaan]]||[[Ukraine]] | ||
|- | |- | ||
| [[Olafkuy]]||Uruguay | | [[Olafkuy]]||Uruguay | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Ørtoaxlixaf]]||Australia/Australian | ||
|- | |||
| [[Ørtexli]]||Austria | |||
|- | |||
| [[Pak'Haan]]||North Korea | |||
|- | |- | ||
| [[Pak'aw]]||Scandinavia | | [[Pak'aw]]||Scandinavia | ||
Line 134: | Line 134: | ||
| [[Pasef]]||Brazil | | [[Pasef]]||Brazil | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Peqgøløsw]]||Belarus | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Phølaan]]||Poland | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Phutøgaa]]||Portugal | ||
|- | |- | ||
| [[Pielor]]||Peru | | [[Pielor]]||Peru | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Pøfkalixaf]]||Bulgaria | ||
|- | |- | ||
| [[Pylixsii]]||Belgium | | [[Pylixsii]]||Belgium | ||
|- | |- | ||
| [[Sailor]]||Russia/Soviet | | [[Sailor]]||Russia/Soviet | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Se'af]]||Southwest Asia | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Se'aw]]||Western Europe | ||
|- | |- | ||
| [[Sepangaa]]||Spain | | [[Sepangaa]]||Spain | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Sinkaphøf]]||Singapore | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Saudi Alapeg]]||Saudi Arabia | ||
|- | |- | ||
| [[Suixsef]]||Switzerland | | [[Suixsef]]||Switzerland | ||
Line 177: | Line 171: | ||
|- | |- | ||
| [[Tang'aw]]||Eastern Europe | | [[Tang'aw]]||Eastern Europe | ||
|- | |- | ||
| [[Tekkog]]||Germany/Deutschland | | [[Tekkog]]||Germany/Deutschland | ||
Line 188: | Line 180: | ||
| [[Tieli]]||Chile | | [[Tieli]]||Chile | ||
|- | |- | ||
| [[Tionghoaa Jinbiin Kioxnghøkog]]||People's Republic of China | |||
| [[Tionghoaa Jinbiin | |||
|- | |- | ||
| [[Tionghoaa Binkog]]||Republic of China | | [[Tionghoaa Binkog]]||Republic of China | ||
Line 198: | Line 186: | ||
| [[Tionghuy]]||Central African Republic | | [[Tionghuy]]||Central African Republic | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Tøbengnikaf]]||Dominican Republic | ||
|- | |- | ||
| [[Ysekliet]]||Israel | | [[Ysekliet]]||Israel | ||
|} | |} | ||
== Regions == | |||
* [[Tiong'af]] (Central Asia) | |||
* [[Tiongbie-ciw]] (Central America) | |||
* [[Tanglaam-Af]] (Southeast Asia) | |||
[[Category:Kokkaf]] |
edits